Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Φοίβο

Rodiaki NewsRoom

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 306 ΦΟΡΕΣ

Η ομάδα της Κρεμαστής άφησε τον καλό του εαυτό στα αποδυτήρια στο β΄ μέρος, ο Ηρακλής έγινε απειλητικός αλλά…το 0-2 του ημιχρόνου παρέμεινε

Με διπλό πρόσωπο παρουσιάσθηκε στα Μαριτσά χθες ο πρωτοπόρος Φοίβος, αλλά τελικά μπόρεσε να κερδίσει τον Ηρακλή με 2-0 και να πάρει τρεις πολύτιμους βαθμούς, που του επιτρέπουν να διατηρεί τη διαφορά στο +3 από το δεύτερο του ομίλου, Διαγόρα.

Οι παίκτες του Σάββα Ορφανίδη κυριάρχησαν στο α΄ ημίχρονο. Με κατοχή μπάλας και καλή κυκλοφορία πέτυχαν δυο ωραία γκολ και δημιούργησαν κι έχασαν πολλές ευκαιρίες για να αυξήσουν κι άλλο τον δείκτη του σκορ.

Έδειξαν να θέλουν την νίκη και τους τρεις βαθμούς και τελικά έφτασαν στην επιτυχία καθώς «τους έφτασε» -όπως φάνηκε- …ένα ημίχρονο.

Ο Φοίβος στο β΄ μέρος ήταν ξεκάθαρο πώς…έμεινε στ’ αποδυτήρια. Με το σκορ υπέρ τους και με το μυαλό στον ημιτελικό του Κυπέλλου, οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν αυτοί που έπρεπε στην επανάληψη.

Έτσι ο Ηρακλής πίεσε περισσότερο προκειμένου να πετύχει το γρήγορο γκολ που θα τον ξανάβαζε στο παιχνίδι και θ’ άλλαζε την ροή του αγώνα.

Ακόμα κι όταν οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κούρου, πίεσαν και δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά δεν έφτασαν στο γκολ ελέω Κεφάλα, που κράτησε το μηδέν στην εστία του.
Ο Γιάννης Αρχοντούλης με γυριστή κεφαλιά έκανε το 0-1                            		       (ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ)
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
13΄ Ο Αξιώτης εκτέλεσε κόρνερ κι ο Αρχοντούλης με κεφαλιά νίκησε τον Σκυλά κάνοντας το 0-1.
20΄ Ο Δελαπόρτας έβγαλε ωραία μπαλιά στον Γεωργαλή,. Ο τελευταίος κατέβασε τη μπάλα και πλάσαρε γράφοντας το 0-2.
68΄ Ο Ηρακλής έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα (διαμαρτυρία) του Κούρου.
74΄ Ο Κ. Παπακωσταντής με δυνατό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Κεφάλα

Διακρίθηκαν από τους γηπεδούχους οι Φελεσάκης, Μπιλιάς, Κώτσος. Από τον Φοίβο του α΄ μέρους (στο β΄ δεν ξεχώρισε κανείς πλην του Κεφάλα) άρεσαν περισσότερο οι Φελεγκάκης, Δελαπόρτας και Αξιώτης.

Προσπάθησαν να είναι δίκαιοι και στα ενενήντα λεπτά οι κ.κ. Κόλλιας, Γιακουμάκης Σταμ., και Σαρρής που άφησαν παραπονούμενους στο τέλος τους γηπεδούχους.
Από πλάγια αριστερά, ο Αντώνης Γεωργαλλής νίκησε το Σκυλλά και σημείωσε το 0-2                            		       			(ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ)
Από πλάγια αριστερά, ο Αντώνης Γεωργαλλής νίκησε το Σκυλλά και σημείωσε το 0-2 (ΦΩΤΟ ΒΙΚΤΩΡ)

Οι ομάδες:
ΗΡΑΚΛΗΣ Μ: Σκυλλάς, Παπακωσταντής Στ., Λορέντζος, Παπακωσταντής Κ., Φελεσάκης, Μπιλιάς, Βασιλώττος Ε., Κούρος, Τσαλώλης, Χατζηκωσταντής (46΄Λενιού), Κώτσος.
ΦΟΙΒΟΣ: Κεφάλας, Μπιλιάς, Γαργάλης, Λαμάι, Φελεγκάκης, Αρχοντούλης (62΄Σεβδαλής), Τζιβίλογλου (70΄Τζεμαλάι), Δελαπόρτας, Μόσχος (65΄Αγγελόπουλος), Γεωργαλής, Αξιώτης.

Η ήττα του Κολοσσού H Hotels Collection από το Περιστέρι bwin, ο απίστευτος Χατζηνικόλας και το BCL από τη νέα σεζόν...