Είδαμε ντέρμπι για 85 λεπτά και μετά απίστευτες καφρίλες με ντου, ξύλο σώμα με σώμα και ρίψη φωτοβολίδων. Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με τον Μακ στο 9’, ο Ολυμπιακός απάντησε με Καμπιάσο και Φουστέρ στο 27’ και στο 57’, όμως ο μη καταλογισμός πέναλτι στον Μακ στο 85’, έφερε την καταστροφή.

Υπήρξε ρίψη φωτοβολίδων, μικρού ντου και φυσικά διακοπή. Οι παίκτες όμως και ο Παππάς (λανθασμένα!!!) επέστρεψε μετά από κανένα 20λεπτο, ωστόσο οι φίλαθλοι συνέχισαν να πετάνε αντικείμενα, ενώ έκαναν και νέο ντου στο γήπεδο, όπου και ακολούθησαν απίστευτες σκηνές με ξύλο μεταξύ φιλάθλων και της Αστυνομίας.

Διαβάστε όλα όσα έγιναν στην Τούμπα σε μία μαύρη βραδιά για το ελληνικό ποδόσφαιρο…

«Φωτιά» με Μακ, απάντηση με Καμπιάσο!

Αν και ντέρμπι, το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά. Μάλιστα, πριν καν ολοκληρώσουμε το πρώτο 10λεπτο, είχαμε δύο μεγάλες φάσεις και ένα γκολ! Συγκεκριμένα, μόλις στο 3’ ο Πέλκας έκανε το σουτ από πλάγια θέση και στο 5’ ο Ντα Κόστα μετά από εκτέλεση κόρνερ, ολομόναχος από το πέναλτι, σούταρε ψηλά άουτ. Τελικά, η τρίτη ευκαιρία του ματς ήταν και… φαρμακερή! Στο 9ο λεπτό ο Χαρίσης έβγαλε την τρομερή κάθετη, ο Μακ έπιασε στον… ύπνο την ερυθρόλευκη άμυνα και με ωραίο πλασέ πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Καπίνο για το 1-0!

Το γκολ αυτό έβαλε… φωτιά στην Τούμπα, ενώ ο Σλοβάκος άσος έφυγε «σφαίρα» στην εξέδρα για να πανηγυρίσει. Το γρήγορο τέρμα πάντως δεν βοήθησε καθόλου τον Δικέφαλο, καθώς στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός πήρε πολύ εύκολα το κέντρο και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Οι Πειραιώτες κυκλοφορούσαν την μπάλα, αλλά δεν απειλούσαν ιδιαίτερα. Τελικά, στο 27’ ο Φορούνης κέρδισε το φάουλ μετά από σπρώξιμο του Λέοβτατς (θα μπορούσε να δώσει και πέναλτι, αφού ήταν εντός περιοχής), το εκτέλεσε και ο Καμπιάσο ολομόναχος με κεφαλιά έγραψε το 1-1! Το γκολ αυτό υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ να ανεβάσει στροφές και έτσι στο τελευταίο τέταρτο είδαμε ξανά ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά με Φουστέρ και Σεμπά, ενώ στο 39’ ο Μακ αφού… άδειασε Μποτία και Βούρο εντός περιοχής, δεν κατάφερε να γυρίσει σωστά την μπάλα. Το 1-1 έμεινε τελικά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου…

Ανατροπή με Φουστέρ, μπουκάλι στον Σίλβα, πέναλτι που δεν είδε!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς το πρώτο, με τον ΠΑΟΚ δηλαδή να πατάει καλύτερα και να ελέγχει τον ρυθμό του ματς. Μάλιστα, στο 57’ η άμυνα του Δικεφάλου… κοιμήθηκε για ακόμα μία φορά, ο Σεμπά έκανε το γύρισμα και ο Φουστέρ από κοντά έγραψε το 1-2!

Το γκολ αυτό, ουσιαστικά τέλειωσε το ματς και προκάλεσε εκνευρισμό στην εξέδρα. Στο 59’ μάλιστα, ένα μπουκάλι έφυγε από την εξέδρα και χτύπησε στην πλάτη τον Μάρκο Σίλβα, ο οποίος βρέθηκε στο έδαφος (δείτε το βίντεο ΕΔΩ). Ο Παππάς διέκοψε για λίγα λεπτά το παιχνίδι και ενημέρωσε τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ, πως σε επόμενο διακοπεί, θα αποχωρήσει από το γήπεδο!

Από το 60’ και μετά όμως, το ματς έγινε ροντέο, με τον Ολυμπιακό να πατάει καλύτερα και τους παίκτες του ΠΑΟΚ να έχουν πάρα πολλά νεύρα. Στο 85’ όμως το ματς τινάχθηκε στον αέρα. Ο Μακ προσπάθησε να μπει στην περιοχή κάνοντας το κοντρόλ, ο Καπίνο φαίνεται να βρίσκει με το πόδι τον Σλοβάκο, όμως ο διαιτητής δεν είδε το πέναλτι και δεν έδωσε τίποτα.

Η διακοπή, η επιστροφή του Ολυμπιακού και η …εντολή του κόσμου!

Η απόφαση αυτή εξόργισε τους παίκτες του ΠΑΟΚ, οι οποίοι όρμησαν στον διαιτητή (είδε κόκκινη ο Μακ από τον Μήτσιο!), ενώ είχαμε και …ντου από 5-10 άτομα στην Θύρα 4, τη στιγμή που μία φωτοβολίδα έπεσε στην εστία του Καπίνο (δείτε ΒΙΝΤΕΟ ΕΔΩ)

Αμέσως οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού έφυγαν τρέχοντας για τα αποδυτήρια και το ματς διακόπηκε για πάνω από 20 λεπτά. Τελικά, στις 21.40 οι παίκτες των δύο ομάδων γύρισαν στο γήπεδο, ώστε να ξεκινήσει το ματς, όμως ο κόσμος φώναζε «φύγετε – φύγετε» και πέταγε αντικείμενα!

Οι παίκτες γύρισαν, ο Παππάς το ίδιο, όμως υπήρξε νέο …ντου από τις εξέδρες και τελικά οριστική διακοπή του παιχνιδιού. Η τιμωρία θα είναι απίστευτη!